Excellence Awards

Each year, the Colorado Health Care Association & Center for Assisted Living hosts our awards banquet at the fall convention to celebrate those who are working to better long-term care in the state. Every year, we have hundreds of applicants, from which finalists are selected and winners are chosen across several categories.

Our 2018 winners are listed below:

2018 Spotlight on Excellence Award Winners

CHCA/CCAL would like to thank all 2018 Spotlight on Excellence nominees, finalist and winners.  Congratulations!

ACTIVITIES:

WINNER: Asha Chambers, Holly Heights Nursing Care Center
Michaelle de Renteria Sanabria, Brookshire House
Kelsey Persons, Mount Saint Francis Nursing Center

ASSISTED LIVING CAREGIVER:

WINNER: Doris Smith, The Bridge at Colorado Springs
Lyubov Malevanaya, Arbor View

BUSINESS MANAGEMENT:

WINNER: Jennifer Goldwater, Sunny Vista Living Center
Eduardo Flores, Mission San Miguel Nursing and Rehabilitation Center

CERTIFIED NURSING ASSISTANT:

WINNER: District I-Johnson Asare, Julia Temple Healthcare Center
District II- Yolanda Martinez, Fort Collins Health Care Center
District III- Rosa York, Springs Village Care Center
District IV- Joel Padilla, Colorow Care Center
District V- Tamara Jones, Valley View Health Care Center
District VI- Tusha Van, The Valley Inn

FOOD AND NUTRITION SERVICES:

WINNER: Zion Knauss, The Valley Inn
Teresa Fox, Parkmoor Village Health & Rehabilitation
Glen Williams, Trinidad Inn Nursing Home

ENVIRONMENTAL:

WINNER: Larry Todd, Valley View Health Care Center
Chad Wagner, E. Dene Moore Care Center
Charles Gallegos, Springs Village Care Center

HEALTH INFORMATION MANAGEMENT:

WINNER: Maria Rubicava, Autumn Heights Health Care Center
Carla Clark, Valley View Health Care Center
Theresa Holding, Broomfield Skilled Nursing and Rehabilitation Center

N.H.A.:

WINNER: Chrissy Swanson, Colonial Columns Nursing Center
Paula Murray, Parkmoor Village Health and Rehabilitation
LeRoy Baker, Broomfield Skilled Nursing and Rehabilitation Center

NURSE ADMINISTRATION:

WINNER: Joan Riemenschneider, WestLake Care Community
Mary “Majek” Majekodunmi, Summit Rehabilitation and Care Community
Jennifer Dimambro, Arbor View

NURSE:

WINNER: Kellye Carter-Nelson, Cripple Creek Care Center
Beth Branson, Autumn Heights Health Care Center
Erica Silva, Parkview Care Center

SOCIAL SERVICES:

WINNER: Paul Rice, E. Dene Moore Care Center
Natalie Law, Life Care Center of Stonegate
Kari Whittington, Clear Creek Care Center

THERAPY:

WINNER: Cassandra Pavlovic, Autumn Heights Health Care Center
Carmen Aguirre, Little Sisters of the Poor
Todd Campbell, Springs Village Care Center

PARTNERS IN QUALITY:

WINNER: Dr. Reza Esfahani, Clear Creek Care Center
Jan Katayama, Katayama-Dell Consulting
Priscilla O’Leary, Little Sisters of the Poor

 

Congratulations to all of our hard-working nominees, as well as all of these great finalists! It is professionals like you who make Long Term Care in Colorado very special!