Excellence Awards

Each year, the Colorado Health Care Association & Center for Assisted Living hosts our awards banquet at the fall convention to celebrate those who are working to better long-term care in the state. Every year, we have hundreds of applicants, from which finalists are selected and winners are chosen across several categories.

Our 2016 winners are listed below:

2016 Spotlight on Excellence Award Winners

CHCA/CCAL would like to thank all 2016 Spotlight on Excellence nominees, finalist and winners.  Congratulations!

ACTIVITIES:

WINNER: Jeannie Miller, Spiritual Services/Activities Assistant, Mount St. Francis Nursing Center
Laura Monteon, Activities Associate, Uptown Healthcare Center
Ryan Dixon, Activities Assistant, North Star Rehabilitation and Care Community

ASSISTED LIVING ADMINISTRATOR:

WINNER: James Sanner, Administrator, Garden Square Assisted Living
Carmy Jerome, Administrator, Aspen House Memory Care Assisted Living
Cindy Winters, Resident Coordinator/Nurse, Little Sisters of the Poor – Mullen Home

ASSISTED LIVING CAREGIVER

WINNER: Shaun Gothwaite, Resident Assistant, Colorado Lutheran Home
Linda David, Care Partner, Aspen House Memory Care Assisted Living
Donna Conilogue, QMAP, The Peaks Care Center

BUSINESS MANAGEMENT

WINNER: Agnes Martinez, Administrative Assistant, Sierra Rehabilitation and Care Community
Peggy Quinty, Administrative Assistant, Holly Heights Nursing Center
Marie Sanchez, Business Office Manager, Cottonwood Care Center

CERTIFIED NURSING ASSISTANT
WINNER: Jennifer Eakman, Resident Care Specialist, Minnequa Medicenter
Victoria Guy, Certified Nursing Assistant, Spring Creek Healthcare Center
Imelda Tresreyes, Certified Nursing Assistant, Colorado Lutheran Home

DIETARY STAFF
WINNER: Jim Garcia, Dietary Supervisor, Pine Ridge Extended Care Center
Teddy Shafi, Dishwasher/Dining Aide, Little Sisters of the Poor – Mullen Home
Teresa Lynch, Dietary Team Lead, Colorado Lutheran Home

ENVIRONMENTAL
WINNER: Naser Hima, Maintenance Director, Jewell Care Center of Denver
Dan Williams, Environmental Supervisor, Sunny Vista Living Center
Maria “Inez” Rodriguez, Housekeeper, The Peaks Care Center

HEALTH INFORMATION MANAGEMENT
WINNER: Priscilla Ringold, Health Information Manager, Laurel Manor Care Center
Rocio Mejia, Health Information Director, Summit Rehabilitation and Care Community
Libby Soto, Health Information Manager, Sierra Rehabilitation and Care Community

N.H.A.
WINNER: Marcia Brenowitz, Nursing Home Administrator, North Star Rehabilitation and Care Community
Sandra Turner, Senior Executive Director, Villa Pueblo
Hollie Hoyle, Executive Director, Briarwood Health Care Center

NURSE ADMINISTRATION
WINNER: Meredith Warner, Director of Nursing, Gardens on Quail
Shirley Vollmer, Nursing Unit Manager, Mesa Manor Center
Maura Nelson, Staff Development Coordinator, Holly Heights Nursing Center

NURSE
WINNER: Susan Adgate, Registered Nurse, E. Dene Moore Care Center
Linda Radke, Registered Nurse, Gardens on Quail
Joni Naylor, Registered Nurse, Uptown Healthcare Center

SOCIAL SERVICES
WINNER: Rebecca Fox, Director of Social Services, Amberwood Court
Angela Whiting-Wagner, Director of Social Services, Laurel Manor Care Center
Lindsay Lyon, Social Services Assistant, Colorow Care Center

THERAPY
WINNER: Will O’Hearn, COTA, Director of Rehabilitation, Springs Village Care Center
Adam Headlee, Rehabilitation Program Manager/Speech Language Pathologist, Kenton Manor
Michelle Kocher, Director of Rehab, Berkley Manor Care Center

PARTNERS IN QUALITY
WINNER: Dean Willey, Little Sisters of the Poor
Amy Maestas, The Peaks Care Center & Frontier Therapy
Jennifer Mills, Clear Creek Care Center